Tuna’nın Belgrad’ı

Normalde nisan ayında gerçekleştirdiğimiz Belgrad gezisinin yazısını maalesef anca yazıyorum.

Cluj, Oradea, Arad, ve Timisoara turundan sonra sıradaki şehrimiz belgrad, tam olarak internette araştırmamıza rağmen tren fiyatlarını ve saatlerini öğrenememiştik, timisoara’da bu konuda bize erasmus yapan bir Türk arkadaşımız yardımcı oldu. Belgrad için  Timisoara Meydanında  tren biletlerimizi aldık, bu bilet ile Timisoara Vrsac(Sırbistan) arası yolculuk yapabilecektik, trenin kalkış akşam üstüydü. Kısa süreli bir timisoara gezisi yaparak kalkış saatini bekledik.

Timisoara – Vrsac 45 lei

Hostel 1 gece 45 lei

Vrsac – Belgrad  40-45 lei civarı.

1

Sonunda Trene binerek 2 saat civarında bir yolculuktan sonra Vrsac geldik, Trenin içinde kısa bir süre bekledikten sonra Sırp polisi girerek rutin kontrolünü gerçekleştirdi, 15 dakika gibi bir süreden sonra trenden indik. Paramızı dinar yapmamız gerekiyordu ve belgrad treninin saatini öğrenmemiz gerekiyordu. Gişedeki kadın İngilizce bilmiyor ufak süreli bir kriz yaşasakta tanıştığımız çocuk bize parayı nerede çevirebileceğimizi ve trenin ne zaman kalkacağı konusunda bilgiyi vermişti hızlı hareketler ile tren garından çıktıktan sonra sol tarafa 100-150 metre yürüdükten sonra sağda süpermarketin içinde exchange ofisi geldik. Timisoara-Vrsac Treninden indikten 10 15 dakika içinde belgrad treni kalkıyor.

Belgrad trenine binerek 2 – 2,5 saatlik yolculuktan sonra belgrad’ta varmıştık, kalacağımız yer  ‘’Good Morning hostel’di’’ ve tren garına gayet yakındı.  www.goodmorninghostels.com

Harita belgrad

Belgrad (SırpçaБеоград / Beograd )Sırbistan‘nın başkenti ve en büyük şehridir. Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği platoda kurulmuştur. 1,2 milyonluk merkez nüfusu ve 1,7 milyondan fazla metropolitan nüfusuyla Güneydoğu Avrupa’nın en büyük şehirlerinden biridir.

Daha sonra hostele giderek bir gecelik ücretimizi ödedikten sonra  eşyalarımızı bırakıp dışarı bir şeyler yemek için çıktık karnımızı doyurduktan sonra yorgunluktan ve erken kalkacağımızdan dolayı erkenden hostele döndük.

Sabah erkenden kalkarak, belgrad’ı gezmeye başladık ilk durağımız arnavut kaldırımlı eski evlerden oluşan trafiğe kapalı, sağlı sollu çok sayıda restoran cafe’yi barındıran skadarlija’ydı.

3

Oradan Knez Mihajlova belgradın trafiğe kapalı ve en önemli caddesi uzun bir cadde. Ayrıca bütün önemli markaların bulunduğu bir yer ayrıca oturmak için cafelerde mevcut.

Elimizde hostel aldığımız haritaya baktığımızda caddenin sonu Kalemegdan kalesine gidiyor,  Kısa bir yürüyüşten sonra kalemegdan’a geldik, kalemegdana girmeden dışarıda satıcılar ve büyük bir yeşillik alan ve oturulacak yerler var.

Kale, 1521 tarihinde Osmanlı İmparatorluğu sınırlarına katılmıştır. Belgrad’ın Osmanlı sultanı Muhteşem Süleyman ve 250.000 askeri tarafından alınması 28 Ağustos 1521’den önce olmadı, şehir bu vesileyle yerle bir oldu ve neredeyse bütün Hristiyan nüfus (SırplarMacarlarYunanlarErmeniler vb.) İstanbul‘a bugün Belgrad ormanları olarak bilinen bölgeyegönderildi.Belgrad bu dönemde Osmanlı Avrupa’sında İstanbul ile birlikte 100.000 nüfusu aşan 2 şehirden biriydi ve bir sancak hâline getirildi.

5

Kalemegdan’dan sonra Bayraklı Camii’ni ziyaret ettik.

Bayraklı Camii (Sırpça: Бајракли џамија / Bajrakli džamija), Osmanlı devrinde bugün Sırbistan‘ın başkenti olan Belgrad‘da inşa edilen cami. Cami 1575 yılı civarında yapılmıştır. Bayraklı Camiinin kim tarafından ve hangi tarihte inşa edildiği tam olarak bilinmemektedir. Bu konuda araştırmacıların çeşitli görüşleri bulunmaktadır.

Karnımız acıktığı için acil bir yer bulmamız gerekiyordu camii’den çıktıktan sonra köşede bir yere girerek bir şeyler atıştırdık kesinlikle önerebileceğim bir yer domuz eti satılmıyor ve baya büyük bir hamburger getiriyorlar kesinlikle doyacaksınız. J

Daha sonra oradan sava nehrinin üzerinden karşı tarafa geçerek Sırbistan Sarayı’nı ve KOMBANK Arenayı görmeye gittik ama tavsiye vermek gerekirse karşıda gidilecek tek yer, ‘’Zemun’’

6

Tekrar karşı tarafa geçerek demiryolu binasını ve 1995 yılında nato tarafından bombalanan binaları gördük, bu binaların korkunç bir görüntüsü var insanın içi irkiliyor.  Bir diğer durağımız ve son durağımız ulusal meclis binasıydı eski ve görkemli bir bina.

4

Daha fazla fotoğraf için Facebook albümümü ziyaret edin lütfen TIKLAYIN

Ayrıca sol köşedeki Anketimi lütfen doldurun.

2

Reklamlar

Dogancan Cetin hakkında

I am Doğancan Çetin . I was born on 18 march 1991 in Çanakkale. I visited the primary school and the high school in Çanakkale. Now I am studying tourism and hospitality management at Uludağ University in Bursa. Beside my department i will improve myself in social domain.

Temmuz 14, 2013 tarihinde DC, Travel içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. 1 Yorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: